Wydarzenia odbyte

 

29.02.2024 r.
Konkurs Palm 2024  

Zagórzańscy Pasjonaci oraz Parafia Nawiedzienia NMP w Kasince Małej zaprasza mieszkańców Kasinki Małej do udziału w konkursie palm wielkanocnych. Szczegóły na plakacie i w regulaminie konkursu dostępnym po kliknięciu w przycisk "zobacz więcej".    

 

 

10.02.2024 r.
Mszańskie ostatki - Spotkanie autorskie z Michałem Wójcikiem  

9 lutego 2024 roku w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Wójcikiem, który wydał książkę "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883 - 1914: Instytucja i ludzie". Na tą okazję nasze członkinie ubrały się w stroje retro. Zapraszamy do artykułu na stronie telewizji TV28 i obejrzenia galerii zdjęć  >link< .   

 

 

10.01.2024 r.
Zagórzanie na cyrwonym dywanie

28 grudnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbył się pokaz dawnej i współczesnej mody zagórzańskiej, przeprowadzony przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu „ Zagórzanie na cyrwonym dywanie”. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego. Głównym celem jaki przyświecał nam podczas organizacji było pokazanie bogactwa naszej kultury, tradycji całego regionu. Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia galerii fotografii po kliknięciu w przycisk "zobacz więcej".    

 

 

3.01.2024 r.
Otwarcie wystawy prac powarsztatowych

28 grudnia 2023 roku odbyło się oficjalne otwarcie wystawy prac uczestniczek warsztatów "Warsztaty zdobienia gorsetów zagórzańskich" oraz "Warsztaty koronkarskie" które odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego. Wystawa mieści się w Zagórzańskiej Izbie Regionalnej w Mszanie Dolnej. Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia galerii fotografii po kliknięciu w przycisk "zobacz więcej".    


 

 

 

15.12.2023 r.
Zagórzanie na cyrwonym dywanie   Chcemy serdecznie zaprosić pasjonatóe naszego regionu i Zagórzan na wydarzenie "Zagórzanie na cyrwonym dywanie" czyli pokaz mody zagórzańskiej dawnej i wsółczesnej.

28 grudnia (czwartek) 2023 roku o godzinie 16:00 w budynku Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej, przy ulicy Józefa Piłsudkiego 58a.

 

Dzięki uprzejmości osób, które udostępniły swoje prywatne stroje będzie można zobaczyć odziedziczone po przodkach nawet 100-letnie elementy stroju zagórzańskiego!
 

Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o potwierdzenie swojej obecności telefonicznie u Pani Elżbiety Ząbczyńskiej - kom. 603 437 042, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu na który otrzymaliśmy wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego.    


 

 
 

 

 

18.12.2023 r.
Wystawa prac powarsztatowych  

Serdecznie zapraszamy na oficjalne otwarcie wystawy prac, które wykonali uczestnicy warsztatów "Warsztaty zdobienia gorsetów zagórzańskich" oraz "Warsztaty koronkarskie". Odbyły się one w ramach projektu "Kulturowa tożsamość Zagórzan" na który otrzymaliśmy wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego.
Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 28 grudnia 2023 roku o godz. 15:00 w Zagórzańkiej Izbie Regionalnej, która mieści się przy ul. Józefa Piłsudkiego 58 w Mszanie Dolnej. Czekać będzie na Was Pani Teofila Latoś z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział Mszana Dolna.

 
 

 

 

9.12.2023 r.
Warsztaty koronkarskie

To tytuł drugich i ostatnich warsztatów, które odbyły się w ramach projektu "Kulturowa tożsamość Zagórzan" na który otrzymaliśmy wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego. I tu również liczba chętnych przerosła nasze oczekiwania. Jak przebiegały warsztaty i jakie cuda stworzyły uczesniczki zobaczysz w rozwinięciu artykułu.


 

 

 

1.12.2023 r.
Warsztaty zdobienia gorsetów zagórzańskich

To tytuł pierwszych warsztatów, które odbyły się w ramach projektu "Kulturowa tożsamość Zagórzan" na który otrzymaliśmy wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego. Liczba chętnych przerosła nasze oczekiwania, dlatego prowadząca zdecydowała sie przyjąć więcej uczestników niż planowano. Jak przebiegały warsztaty i jakie cuda stworzyły uczesniczki zobaczysz w rozwinięciu artykułu.


 

 

 

24.11.2023 r.
Otrzymaliśmy wsparcie z programu EtnoMałopolska!   

W środę 22 listopada 2023 roku Elżbieta Ząbczyńska i Katarzyna Nawara odebrały symboliczny czek potwierdzający przyznanie nam dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego w II edycji konkursu "Etno Małopolska". W ramach projektu nasze Stowarzyszenie ma możliwość zakupić kilka elementów stroju zagórzańskiego oraz zorganizuje wydarzenie o którym napiszemy wkrótce.

Spotkanie odbyło się w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie - Dwór w Drogini.

Dziękujemy Pani Iwona Gibas oraz całemu zarządowi Województwa Małopolskiego za przyznanie środków oraz zaproszenie na to miłe wydarzenie.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego


 

 
 

 

 

7.10.2023 r.
Wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Krakowie

"Kulturowa tożsamość Zagórzan" - to tytuł naszego nowego projektu w ramach którego zorganizowaliśmy wyjazd stdyjny do Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

W tzw. Domu Esterki zobaczyliśmy ... 

 

 

 

7.07.2023 r.
Wstąpienie do PTL

Na spotkaniu w budynku Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej  9 naszych członkiń zostało przyjętych do zacnego grona członków PTL. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Mszanie Dolnej i jego długoletni członkowie to skarbnica wiedzy o całym regionie Zagórzan dlatego cieszymy się, że możemy z niej czerpać. Chcemy się uczyć, poznawać historię, wspólnie działać na rzecz upowszechniania kultury Zagórzan. Dziękujemy, że mogłyśmy przedstawić siebie i nasze talenty.

Dziękujemy za miłe przyjęcie do grona członków Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego !
 
Fotorelacja do obejrzenia na stronie Facebook PTL Mszana Dolna
 

 

 

17.06.2023 r.
Poknik Parafialny

17 czerwca odbył się Piknik Parafialny w Kasince Małej który pomagaliśmy organizować. Podczas trwania imprezy za darmo można było uczesniczyć w naszych warsztatach rękodzielniczych, wykonywaliśmy warkoczyki i malowaliśmy twarze.

Również nieodpłatnie nasza członkini wykonała projekt plakatów, naklejek na puszki charytatywne, druk oraz przygotowała materiały do publikacji w internecie.  
 

 

 

4.06.2023 r.
100lecie bazy Lubogoszcz

Dziękujemy KSOS Baza Lubogoszcz za możliwość uczestniczenia w obchodach 100lecia istnienia.
Chcąc uatrakcyjnić czas uczestnikom wydarzenia proponowaliśmy darmowe warsztaty rękodzielnicze. Dominika tłumaczyła jak pracować z gliną, Szymon pokazywał jak tworzy się z pianki termoutwardzalnej, a Zosia i Kasia uczyły wykonania makramowej bransoletki. Miło zaskoczyła nas duża ilość chętnych.
Na kilku innych stoiskach również odbywały się warsztaty, więc atrakcji było co niemiara!
Osobiście świetnie bawiliśmy się podczas koncertów a nasze dzieci skorzystały z wielu atrakcji.
Fotorelacja wkrótce.

 

 

 

19.05.2023 r.
Wizyta w Izbie Regionalnej Zagórzan

W piątek 19 maja gościliśmy w Izbie Regionalnej prowadzonej przez Panią Teofilę Latoś – długoletnią Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej PTL Mszana Dolna Było to długo oczekiwane przez nas spotkanie podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć gromadzone przez lata eksponaty, ubrania w których chodzono m.in. ponad 100 lat temu i księgozbiory naukowe. Najbardziej interesowały nas gorsety i zdobienia na ubraniach. Mieliśmy okazję podzielić się własnymi historiami związanymi z kulturą zagórzańską ale nie tylko. W miłej atmosferze zrodziły się pomysły jak możemy wspierać się i działać na rzecz zachowania tradycji i kultury Górali Zagórzańskich.
 
Wszystkim mieszkańcom regionu i turystom serdecznie polecamy wizytę w Izbie Regionalnej która mieści się w dawnym budynku biblioteki przy ul. Piłsudskiego w Mszanie Dolnej. Zwiedzanie jest możliwe we wtorki i czwartki w godzinach od 10:30 do 13:30.
 

 

 

19.04.2023 r.
Zagórzańska Czytanka i nasz wkład

W środę 19 kwietnia w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagòrzańskiej "Góralskie Cytanie". Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu. Nasze przedstawicielki w pięknych strojach regionalnych uświetniały tą uroczystość prezentując wykonane przez nas rękodzieło.
 
Pragniemy się także pochwalić, że ...
 

 

 

03.04.2023 r.
III Powiatowy Kiermasz Wielkanocny

odbył się na Rynku w Limanowej. Nasze członkinie można było znaleźć pod namiotem LOT czyli Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego. Aura była bardzo zimowa.

 

02.04.2023 r.
Konkurs Palm w Kasince Małej

Po raz kolejny nasze Stowarzyszenie podjeło się organizacji konkursu Palm w Parafii w Kasince Małej. Obszerną relację przeczytasz na naszej stronie http://www.zagorzanscypasjonaci.pl/ko.html

 

31.03.2023 r.
Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt - życzymy wraz z królikiem!

Nasz królik wita w Kasince Małej, przycupnął przy polu pszenicy (widać go z Drogi Wojewódzkiej 968) . Napis ufundowała firma Drewniane cuda z Kasinki za co serdecznie dziękujemy!
Jak zwykle zaczęło się od pomysłu, tym razem Agnieszki, żeby stworzyć coś pozytywnego na naszym polu do popisu.
Wieczorami w garażu u Zosi pasjonatki tworzyły królika,  jajo w koszyku i palmę. W czwartek nasi niezastąpieni mężczyźni z Kiczora Nissan Team przewieźli królika przez wieś i zmontowali wszystko na miejscu.

 

Od 31 marca do drugiej połowy kwietnia z królikiem można było zrobić sobie zdjęcie, trzeba było tylko uważać na pole pszenicy

 

07.12.2022 r.
Wystawa rękodzieła w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej.

 

Od 1 grudnia 2022 r. do 21 stucznia 2023 r. zorganizowaliśmy wystawę prac rękodzielników zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu. Wystawę „Stworzone z pasji” można było obejrzeć w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, ul. Piłsudskiego 58, w sali na 1 piętrze (obok sali multimedialnej). Na wystawie prezentowane były...
Galeria zdjęć w rozszerzeniu artykułu.
  

01.06.2022 r.
Nowe warsztaty w ofercie!

 

Z przyjemnością informujemy, że w naszej ofercie warsztaowej możecie już znaleźć warsztaty ceramiczne!
Szczegóły na podstronie "Oferta warsztatowa"


 

 

04.05.2022 r.
"Zagórzańska przygoda z gliną" - realizujemy grant

 

Realizując grant "Zagórzańska przygoda z gliną" w ramach Programu Grantowego w projekcie "Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki", przeprowadziliśmy dwa warsztaty z ceramiki tj. lepienie w glinie i wypalanie zrobionych dzieł. Testowe warsztaty odbyły się 26.04 i 27.04 br. w salach wynajętych u naszych Partnerów tj. Stowarzyszenie Zagórzańska Kraina oraz Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej. Każdy z uczestników mógł samodzielnie ulepić zaprojektowany przez siebie produkt z gliny. Wykonane dzieła będą własnością uczestników warsztatów po wypaleniu i szkliwieniu. Ponadto każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat. Podczas warsztatów dostępne były napoje ( kawa, herbata, woda ) oraz drobne słodycze. Ci, którym nie udało się wziąć udziału w warsztatach zapewniamy, że będą one ofertą warsztatową Zagórzańskich Dziedzin.
Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych. Bliższe informacje niebawem.


 

 

14.02.2022 r.
"W krainie decoupage" w Pensjonacie Szczebel 

 

Dnia 14 lutego w Pensjonacie Szczebel odbyły się warsztaty rękodzielnicze przeprowadzone przez Agnieszkę Kozak- Stożek i Zofię Filipiak. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawami zdobienia metodą decoupage. Data zobowiazywala dlatego nie mogliśmy w tym dniu zdobić nic innego jak tylko serduszka. Efekty pracy uczestników warsztatów możecie podziwiać w galerii zdjęć. (galeria powstanie wkrótce).
 

 

31.01.2022 r.
Makramowe warsztaty w Pensjonacie Szczebel 

 

Kolejne warsztaty w Pensjonat Szczebel w ramach oferty Ferie 2022 dla gości hotelowych odbyły się 31 stycznia. Zofia Filipiak uczyła tworzenia bransoletek metodą makramy. Uczestnikami warsztatów były dzieci od 3 do 14 lat, z tym że najmłodszym towarzyszyły mamusie lub tatusiowie. Uczestnicy niezbyt pewni swoich umiejętności szybko przekonali się, że nie jest to trudne i po poznaniu techniki wiązania szybko nabyli podstawowej umiejętności, które każdemu z nich pozwoliły zakończyć warsztaty z własnoręcznie wykonaną, gotową bransoletką. Zasłużyli oczywiście na Certyfikat udziału w warsztatach. Co wytrwalsi nie ograniczyli się do jednej, a chętnie wykorzystali maksymalny czas 2 godzin by zrobić 3, 4, a nawet 5 bransoletek ! Złapali przysłowiowego ,,bakcyla,, więc w nagrodę otrzymali deseczki ułatwiające wyplatanie, oraz zapas kolorowego sznurka by początek swojej przygody z makramą mogły kontynuować po powrocie do domu.
 

 

17.01.2022 r.
Warsztaty "Zdobienia regionalne" w Pensjonacie Szczebel 

 

17 stycznia 2022 r. Małgorzata Kotarba wraz z Zofią Filipiak przeprowadziły warsztaty „Zdobienie regionalne”. Najpierw Małgorzata opowiedziała o Góralach Zagórzańskich i pokazała damskie stroje zagórzańskie na manekinach. Dziewczynki mogły też poprzymierzać gorsety. Następnie dzieci otrzymały szablony z narysowanymi konturami gorsetu zagórzańskiego, który miały ozdobić cekinami w wymyślony przez siebie wzór. Kilkoro dzieci wybrało inną technikę, rysowali wzór kredkami pastelowymi.

 

02.03.2021 r.
Nowość w ofercie warsztatów - "Filcowane ozdoby" 

 

Projekt, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki, umożliwił nam realizację wielu wspaniałych przedsięwzięć. Najpierw pobieraliśmy nauki u mistrzyni filcowania, później na niektórych śmiałkach testowaliśmy warsztaty filcowania, a teraz możemy przedstawić ofertę warsztatów pod nazwą "Filcowane ozdoby".  Tą metodą można pięknie ozdobić np. styropianowe jajka.

 

 

18.02.2021 r.
Kolejne warsztaty filcowania - tym razem dla seniorów 

 

Stowarzyszenie „Zagórzańscy Pasjonaci ” zrealizowało już ostatnie warsztaty w ramach projektu na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki. W ramach projektu ...

 

 

12.02.2021 r.
Warsztaty filcowania na sucho w Pasiece Bartek 

 

Nasze Stowarzyszenie „Zagórzańscy Pasjonaci ” nadal realizuje projekt na który otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki. W ramach projektu ...

 

 

15.12.2020 r.
Upowszechnianie kultury Zagórzańskiej

 

Stowarzyszenie „Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników” zakończyło realizację zadania publicznego p.n. „Promocja i upowszechnianie kultury ludowej Górali Zagórzańskichfinansowane ze środków pozyskanych w drodze otwartego konkursu ofert
z Urzędu Gminy Mszana Dolna w wysokości 3500,00 zł.

 

 

18.07.2020 r.
Filcowanie czas start!

W niedzielę 19 lipca rozpoczęliśmy realizację projektu który ma na celu zdobycie przez nas wiedzy i umiejętności filcowania na makro i sucho. Pierwszy etap to szkolenie które przeporwadziła dla nas właścicielka strony www.zafilcowana.pl w gościnnych progach Pensjonatu Szczebel. Teraz to my będziemy mogli uczyć innych jak stworzyć małe cuda z wełny czesankowej.  

Na projekt otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki.


 

 

1.07.2020 r.
Wakacyjne warsztaty Zagórzańskich Dziedzin

Zagórzańskie Dziedziny to marka regionalna która powtaje z inspiracji i motywacji do rozwoju Gminy Mszana Dolna. Nasi członkowie biorą udział w spotkaniach animacyjnych i warsztatowych kreujacych tą markę, ale również w wielu wydarzeniach promujących nasz region. Zapraszamy do skorzystania z wakacyjnej oferty warsztatów. Plakat w roszerzeniu artykułu.    

1.01.2020 r.
Wyjątkowy rok 2019

Dla członków naszego Stowarzyszenia rok 2019 był wyjątkowo intensywny. Byliśmy zapraszani do udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych i promocyjnych w naszym regione ale również poza Gminą Mszana Dolna m.in. w Rabce-Zdrój, Wysowej-Zdrój, Krakowie. Nawiązaliśmy współpracę z Pensjonatem Szczebel w Mszanie Dolnej i Szkołą Językową "eMKa" w Kasince Małej gdzie przeprowadzaliśmy cyklicznie warsztaty rękodzielnicze. W Pensjonacie Szczebel można również zakupić produkty wykonane przez naszych członków. Kalendarz wszystkich wydarzeń w których braliśmy udział w rozszerzeniu artykułu.   

12.12.2018 r.
Warsztaty "Małe formy rzeźbiarskie"

W  środę 12 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej Szymon Skolarus przeprowadził warsztaty dla dzieci o tematyce "Małe formy rzeźbiarskie". Dzieci wykonywały ozdoby, figurki lub płaskorzeźby...

5.12.2018 r.
Plebiscyt na najlepszą inicjatywę.


Bierzemy udział w plebiscycie na najciekawszą inicjatywę w konkursie FIO MAŁOPOLSKA LOKALNIE POŁUDNIE.
Aby oddać głos należy:
1. Wejść na stronę http://www.malopolskalokalnie.org.pl/
2. Obejrzeć nasz film - ma numer 14
3. Poniżej ostatniego filmu jest ankieta, należy zaznaczyć
"Rękodzieło naszą pasją. Poszerzamy naszą wiedzę i dzielimy się nią." i wcisnąć przycisk "Vote"
Dziękujemy!

Internetowe głosowanie trwa do 10 grudnia do godz. 18:00.
 

28.11.2018 r.
Wystawa prac uczestników warsztatów

Na zakończenie projektu "Rękodzieło naszą pasją. Poszerzamy naszą wiedzę i dzielimy się nią." przygotowaliśmy wystawę prac uczestników wszystkich warsztatów oraz lokalnego rękodzieła. Wystawę można obejrzeć w sali obrad Urzędu Gminy Mszana Dolna od piątku 30 listopada do piątku 7 grudnia w godzinach pracy Urzędu Gminy.

23.11.2018 r.
Warsztaty z haftu i zdobienia regionalnego

W  środę 21 listopada nasze Stowarzyszenie przeprowadziło warsztaty pt. „Haft i zdobienie regionalne oraz plecionkarstwo” w Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej. Najpierw uczniowie ...

19.11.2018 r.
Warsztaty z koronkarstwa

13 listopada w Szkole Podstawowej Nr 3 w Kasince Małej przeprowadziliśmy warsztaty pt. "Koronkarstwo i plecionkarstwo" dla grupy chętnych dzieci.
Podczas warsztatów ...

30.10.2018 r.
Warsztaty z bukieciarstwa

26 października w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci pt. "Bibułkarstwo i plecionkarstwo". Prowadziła je nasza...

10.10.2018 r.
Warsztaty plecionkarskie

W poniedziałek 8 października rękodzielnicy z terenu Gminy Mszana Dolna uczestniczyli w warsztatach plecionkarskich prowadzonych przez ...

9.10.2018 r.
FIO - Małopolska Lokalnie

Nasze członkinie napisały i złożyły wniosek do konkursu grantowego w ramach projektu "FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH - MAŁOPOLSKA LOKALNIE. POŁUDNIE" edycja 2018 i otrzymały dotację na realizację projektu "Rękodzieło naszą pasją. Poszerzamy naszą wiedzę i dzielimy się nią." 

Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactFirstLastUp