Wydarzenia odbyte

 

7.07.2023 r.
Wstąpienie do PTL

Na spotkaniu w budynku Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej  9 naszych członkiń zostało przyjętych do zacnego grona członków PTL. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Mszanie Dolnej i jego długoletni członkowie to skarbnica wiedzy o całym regionie Zagórzan dlatego cieszymy się, że możemy z niej czerpać. Chcemy się uczyć, poznawać historię, wspólnie działać na rzecz upowszechniania kultury Zagórzan. Dziękujemy, że mogłyśmy przedstawić siebie i nasze talenty.

Dziękujemy za miłe przyjęcie do grona członków Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego !
 
Fotorelacja do obejrzenia na stronie Facebook PTL Mszana Dolna
 

 

 

17.06.2023 r.
Poknik Parafialny

17 czerwca odbył się Piknik Parafialny w Kasince Małej który pomagaliśmy organizować. Podczas trwania imprezy za darmo można było uczesniczyć w naszych warsztatach rękodzielniczych, wykonywaliśmy warkoczyki i malowaliśmy twarze.

Również nieodpłatnie nasza członkini wykonała projekt plakatów, naklejek na puszki charytatywne, druk oraz przygotowała materiały do publikacji w internecie.  
 

 

 

4.06.2023 r.
100lecie bazy Lubogoszcz

Dziękujemy KSOS Baza Lubogoszcz za możliwość uczestniczenia w obchodach 100lecia istnienia.
Chcąc uatrakcyjnić czas uczestnikom wydarzenia proponowaliśmy darmowe warsztaty rękodzielnicze. Dominika tłumaczyła jak pracować z gliną, Szymon pokazywał jak tworzy się z pianki termoutwardzalnej, a Zosia i Kasia uczyły wykonania makramowej bransoletki. Miło zaskoczyła nas duża ilość chętnych.
Na kilku innych stoiskach również odbywały się warsztaty, więc atrakcji było co niemiara!
Osobiście świetnie bawiliśmy się podczas koncertów a nasze dzieci skorzystały z wielu atrakcji.
Fotorelacja wkrótce.

 

 

 

19.05.2023 r.
Wizyta w Izbie Regionalnej Zagórzan

W piątek 19 maja gościliśmy w Izbie Regionalnej prowadzonej przez Panią Teofilę Latoś – długoletnią Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej PTL Mszana Dolna Było to długo oczekiwane przez nas spotkanie podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć gromadzone przez lata eksponaty, ubrania w których chodzono m.in. ponad 100 lat temu i księgozbiory naukowe. Najbardziej interesowały nas gorsety i zdobienia na ubraniach. Mieliśmy okazję podzielić się własnymi historiami związanymi z kulturą zagórzańską ale nie tylko. W miłej atmosferze zrodziły się pomysły jak możemy wspierać się i działać na rzecz zachowania tradycji i kultury Górali Zagórzańskich.
 
Wszystkim mieszkańcom regionu i turystom serdecznie polecamy wizytę w Izbie Regionalnej która mieści się w dawnym budynku biblioteki przy ul. Piłsudskiego w Mszanie Dolnej. Zwiedzanie jest możliwe we wtorki i czwartki w godzinach od 10:30 do 13:30.
 

 

 

19.04.2023 r.
Zagórzańska Czytanka i nasz wkład

W środę 19 kwietnia w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagòrzańskiej "Góralskie Cytanie". Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu. Nasze przedstawicielki w pięknych strojach regionalnych uświetniały tą uroczystość prezentując wykonane przez nas rękodzieło.
 
Pragniemy się także pochwalić, że ...
 

 

 

03.04.2023 r.
III Powiatowy Kiermasz Wielkanocny

odbył się na Rynku w Limanowej. Nasze członkinie można było znaleźć pod namiotem LOT czyli Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego. Aura była bardzo zimowa.

 

02.04.2023 r.
Konkurs Palm w Kasince Małej

Po raz kolejny nasze Stowarzyszenie podjeło się organizacji konkursu Palm w Parafii w Kasince Małej. Obszerną relację przeczytasz na naszej stronie http://www.zagorzanscypasjonaci.pl/ko.html

 

31.03.2023 r.
Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt - życzymy wraz z królikiem!

Nasz królik wita w Kasince Małej, przycupnął przy polu pszenicy (widać go z Drogi Wojewódzkiej 968) . Napis ufundowała firma Drewniane cuda z Kasinki za co serdecznie dziękujemy!
Jak zwykle zaczęło się od pomysłu, tym razem Agnieszki, żeby stworzyć coś pozytywnego na naszym polu do popisu.
Wieczorami w garażu u Zosi pasjonatki tworzyły królika,  jajo w koszyku i palmę. W czwartek nasi niezastąpieni mężczyźni z Kiczora Nissan Team przewieźli królika przez wieś i zmontowali wszystko na miejscu.

 

Od 31 marca do drugiej połowy kwietnia z królikiem można było zrobić sobie zdjęcie, trzeba było tylko uważać na pole pszenicy

 

07.12.2022 r.
Wystawa rękodzieła w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej.

 

Od 1 grudnia 2022 r. do 21 stucznia 2023 r. zorganizowaliśmy wystawę prac rękodzielników zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu. Wystawę „Stworzone z pasji” można było obejrzeć w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, ul. Piłsudskiego 58, w sali na 1 piętrze (obok sali multimedialnej). Na wystawie prezentowane były...
Galeria zdjęć w rozszerzeniu artykułu.
  

01.06.2022 r.
Nowe warsztaty w ofercie!

 

Z przyjemnością informujemy, że w naszej ofercie warsztaowej możecie już znaleźć warsztaty ceramiczne!
Szczegóły na podstronie "Oferta warsztatowa"


 

 

04.05.2022 r.
"Zagórzańska przygoda z gliną" - realizujemy grant

 

Realizując grant "Zagórzańska przygoda z gliną" w ramach Programu Grantowego w projekcie "Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki", przeprowadziliśmy dwa warsztaty z ceramiki tj. lepienie w glinie i wypalanie zrobionych dzieł. Testowe warsztaty odbyły się 26.04 i 27.04 br. w salach wynajętych u naszych Partnerów tj. Stowarzyszenie Zagórzańska Kraina oraz Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej. Każdy z uczestników mógł samodzielnie ulepić zaprojektowany przez siebie produkt z gliny. Wykonane dzieła będą własnością uczestników warsztatów po wypaleniu i szkliwieniu. Ponadto każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat. Podczas warsztatów dostępne były napoje ( kawa, herbata, woda ) oraz drobne słodycze. Ci, którym nie udało się wziąć udziału w warsztatach zapewniamy, że będą one ofertą warsztatową Zagórzańskich Dziedzin.
Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych. Bliższe informacje niebawem.


 

 

14.02.2022 r.
"W krainie decoupage" w Pensjonacie Szczebel 

 

Dnia 14 lutego w Pensjonacie Szczebel odbyły się warsztaty rękodzielnicze przeprowadzone przez Agnieszkę Kozak- Stożek i Zofię Filipiak. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawami zdobienia metodą decoupage. Data zobowiazywala dlatego nie mogliśmy w tym dniu zdobić nic innego jak tylko serduszka. Efekty pracy uczestników warsztatów możecie podziwiać w galerii zdjęć. (galeria powstanie wkrótce).
 

 

31.01.2022 r.
Makramowe warsztaty w Pensjonacie Szczebel 

 

Kolejne warsztaty w Pensjonat Szczebel w ramach oferty Ferie 2022 dla gości hotelowych odbyły się 31 stycznia. Zofia Filipiak uczyła tworzenia bransoletek metodą makramy. Uczestnikami warsztatów były dzieci od 3 do 14 lat, z tym że najmłodszym towarzyszyły mamusie lub tatusiowie. Uczestnicy niezbyt pewni swoich umiejętności szybko przekonali się, że nie jest to trudne i po poznaniu techniki wiązania szybko nabyli podstawowej umiejętności, które każdemu z nich pozwoliły zakończyć warsztaty z własnoręcznie wykonaną, gotową bransoletką. Zasłużyli oczywiście na Certyfikat udziału w warsztatach. Co wytrwalsi nie ograniczyli się do jednej, a chętnie wykorzystali maksymalny czas 2 godzin by zrobić 3, 4, a nawet 5 bransoletek ! Złapali przysłowiowego ,,bakcyla,, więc w nagrodę otrzymali deseczki ułatwiające wyplatanie, oraz zapas kolorowego sznurka by początek swojej przygody z makramą mogły kontynuować po powrocie do domu.
 

 

17.01.2022 r.
Warsztaty "Zdobienia regionalne" w Pensjonacie Szczebel 

 

17 stycznia 2022 r. Małgorzata Kotarba wraz z Zofią Filipiak przeprowadziły warsztaty „Zdobienie regionalne”. Najpierw Małgorzata opowiedziała o Góralach Zagórzańskich i pokazała damskie stroje zagórzańskie na manekinach. Dziewczynki mogły też poprzymierzać gorsety. Następnie dzieci otrzymały szablony z narysowanymi konturami gorsetu zagórzańskiego, który miały ozdobić cekinami w wymyślony przez siebie wzór. Kilkoro dzieci wybrało inną technikę, rysowali wzór kredkami pastelowymi.

 

02.03.2021 r.
Nowość w ofercie warsztatów - "Filcowane ozdoby" 

 

Projekt, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki, umożliwił nam realizację wielu wspaniałych przedsięwzięć. Najpierw pobieraliśmy nauki u mistrzyni filcowania, później na niektórych śmiałkach testowaliśmy warsztaty filcowania, a teraz możemy przedstawić ofertę warsztatów pod nazwą "Filcowane ozdoby".  Tą metodą można pięknie ozdobić np. styropianowe jajka.

 

 

18.02.2021 r.
Kolejne warsztaty filcowania - tym razem dla seniorów 

 

Stowarzyszenie „Zagórzańscy Pasjonaci ” zrealizowało już ostatnie warsztaty w ramach projektu na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki. W ramach projektu ...

 

 

12.02.2021 r.
Warsztaty filcowania na sucho w Pasiece Bartek 

 

Nasze Stowarzyszenie „Zagórzańscy Pasjonaci ” nadal realizuje projekt na który otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki. W ramach projektu ...

 

 

15.12.2020 r.
Upowszechnianie kultury Zagórzańskiej

 

Stowarzyszenie „Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników” zakończyło realizację zadania publicznego p.n. „Promocja i upowszechnianie kultury ludowej Górali Zagórzańskichfinansowane ze środków pozyskanych w drodze otwartego konkursu ofert
z Urzędu Gminy Mszana Dolna w wysokości 3500,00 zł.

 

 

18.07.2020 r.
Filcowanie czas start!

W niedzielę 19 lipca rozpoczęliśmy realizację projektu który ma na celu zdobycie przez nas wiedzy i umiejętności filcowania na makro i sucho. Pierwszy etap to szkolenie które przeporwadziła dla nas właścicielka strony www.zafilcowana.pl w gościnnych progach Pensjonatu Szczebel. Teraz to my będziemy mogli uczyć innych jak stworzyć małe cuda z wełny czesankowej.  

Na projekt otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki.


 

 

1.07.2020 r.
Wakacyjne warsztaty Zagórzańskich Dziedzin

Zagórzańskie Dziedziny to marka regionalna która powtaje z inspiracji i motywacji do rozwoju Gminy Mszana Dolna. Nasi członkowie biorą udział w spotkaniach animacyjnych i warsztatowych kreujacych tą markę, ale również w wielu wydarzeniach promujących nasz region. Zapraszamy do skorzystania z wakacyjnej oferty warsztatów. Plakat w roszerzeniu artykułu.    

1.01.2020 r.
Wyjątkowy rok 2019

Dla członków naszego Stowarzyszenia rok 2019 był wyjątkowo intensywny. Byliśmy zapraszani do udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych i promocyjnych w naszym regione ale również poza Gminą Mszana Dolna m.in. w Rabce-Zdrój, Wysowej-Zdrój, Krakowie. Nawiązaliśmy współpracę z Pensjonatem Szczebel w Mszanie Dolnej i Szkołą Językową "eMKa" w Kasince Małej gdzie przeprowadzaliśmy cyklicznie warsztaty rękodzielnicze. W Pensjonacie Szczebel można również zakupić produkty wykonane przez naszych członków. Kalendarz wszystkich wydarzeń w których braliśmy udział w rozszerzeniu artykułu.   

12.12.2018 r.
Warsztaty "Małe formy rzeźbiarskie"

W  środę 12 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej Szymon Skolarus przeprowadził warsztaty dla dzieci o tematyce "Małe formy rzeźbiarskie". Dzieci wykonywały ozdoby, figurki lub płaskorzeźby...

5.12.2018 r.
Plebiscyt na najlepszą inicjatywę.


Bierzemy udział w plebiscycie na najciekawszą inicjatywę w konkursie FIO MAŁOPOLSKA LOKALNIE POŁUDNIE.
Aby oddać głos należy:
1. Wejść na stronę http://www.malopolskalokalnie.org.pl/
2. Obejrzeć nasz film - ma numer 14
3. Poniżej ostatniego filmu jest ankieta, należy zaznaczyć
"Rękodzieło naszą pasją. Poszerzamy naszą wiedzę i dzielimy się nią." i wcisnąć przycisk "Vote"
Dziękujemy!

Internetowe głosowanie trwa do 10 grudnia do godz. 18:00.
 

28.11.2018 r.
Wystawa prac uczestników warsztatów

Na zakończenie projektu "Rękodzieło naszą pasją. Poszerzamy naszą wiedzę i dzielimy się nią." przygotowaliśmy wystawę prac uczestników wszystkich warsztatów oraz lokalnego rękodzieła. Wystawę można obejrzeć w sali obrad Urzędu Gminy Mszana Dolna od piątku 30 listopada do piątku 7 grudnia w godzinach pracy Urzędu Gminy.

23.11.2018 r.
Warsztaty z haftu i zdobienia regionalnego

W  środę 21 listopada nasze Stowarzyszenie przeprowadziło warsztaty pt. „Haft i zdobienie regionalne oraz plecionkarstwo” w Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej. Najpierw uczniowie ...

19.11.2018 r.
Warsztaty z koronkarstwa

13 listopada w Szkole Podstawowej Nr 3 w Kasince Małej przeprowadziliśmy warsztaty pt. "Koronkarstwo i plecionkarstwo" dla grupy chętnych dzieci.
Podczas warsztatów ...

30.10.2018 r.
Warsztaty z bukieciarstwa

26 października w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci pt. "Bibułkarstwo i plecionkarstwo". Prowadziła je nasza...

10.10.2018 r.
Warsztaty plecionkarskie

W poniedziałek 8 października rękodzielnicy z terenu Gminy Mszana Dolna uczestniczyli w warsztatach plecionkarskich prowadzonych przez ...

9.10.2018 r.
FIO - Małopolska Lokalnie

Nasze członkinie napisały i złożyły wniosek do konkursu grantowego w ramach projektu "FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH - MAŁOPOLSKA LOKALNIE. POŁUDNIE" edycja 2018 i otrzymały dotację na realizację projektu "Rękodzieło naszą pasją. Poszerzamy naszą wiedzę i dzielimy się nią." 

Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactFirstLastUp